Novější geny
Zde najdete popis těch novějších genů, které byly blíže popsány.
Recesivně strakatý (rdrd) 1996 Estonsko
Recesivně strakatý gen byl studován Jan (The River Road Hamstery) v USA, níže uvedený text je použit s jejím svolením.
Popis
Recesivně strakatý je kresba srsti přidávající bílou. Tam, kde není bílá kresba je barva křečka beze změn, oči i uši taktéž zůstávají tímto genem nezměněny. Barvená část obličeje je u všech recesivně strakatých křečků podobná a celkem typická bez větších rozdílů. Obličej křečka je barevný až po líčka, zbarvení se dále rozšiřuje až přes uši a za nimi náhle končí. Uši jsou od sebe odděleny bílou a tato mezera se rozšiřuje směrem k čumáku a vytváří bílou lysinu, která se mírně rozšiřuje, po té zužuje až končí nad nosem. Šíje a ramena jsou čistě bílá bez jakýchkoliv barevných chlupů. Tato veliká bílá oblast začíná na úrovni ramen a táhne se dozadu téměř až k ocásku. Zadní část je částečně zbarvena a formují se zde neurčité fleky a skvrny jak barevné tak bílé, zhruba ve stejném poměru. Spodek křečka je bílý, bez jakýchkoliv skvrn. Recesivně strakatá kresba srsti může být v jakékoliv barvě a typu srsti.
Historie
V prosinci 1996 chovatelka z chovatelské stanice Spice Teddybear Hamstery v Delawaru přivezla do USA z Estonska křečka s touto kresbou srsti. Myslela si, že je páskovaný, dominantně tečkovaný, takže byla zmatena, když potomstvo neodpovídalo tomu, co očekávala od křečka se dvěma dominantními geny. Selektivní křížení produkovalo buď křečky bez kresby srsti nebo stejnou kresbu jako měl původní křeček. Kresba se nerozdělila a neprodukovala dvě oddělené kresby srsti páskovaný a dominantně tečkovaný, což vedlo k závěru, že se jedná o novou kresbu srsti určenou jediným genem.
I když tehdy neproběhlo systematické křížení, které by prokázalo, jak se gen chová, chovatelka ze Spice Teddybear Hamstery a další lokální chovatelé si začali myslet, že se jedná o nový recesivní gen. Nazvali ho široký pásek (Wide Banded).
V květnu 2003 jsme obdrželi e-mail z Ruska, který dokumentoval, že recesivně strakatí křečci existují a jsou v Rusku relativně běžní. V tomto e-mailu bylo dále psáno, že dominantně tečkovaný gen v Rusku vůbec nemají, což vyloučilo možnost, že by křečci mohli být páskovaní, dominantně tečkovaní. Kresba srsti se přenáší recesivně. Předtím než jsme se dozvěděli o křížení v Rusku, které zjistilo, jak se gen dědí, obecně se mělo za to, že by to mohla být hodně chudá varianta páskovaného křečka nebo že se jedná dokonce i o nekompletního tmavouchého albína (s krémovou je kresba srsti pouze v obličejové části). Linie z USA má stálou kresbu kromě zadní barevné části. Vpravo jsou dvě fotografie Ronie, tmavé zlaté, recesivně strakaté, dlouhosrsté samice. Ronia získala ocenění nejlepší křeček výstavy na první moskevské výstavě hlodavců.
Genetika
Chovatelská stanice The River Road Hamstery získala z těchto linií z USA tmavého zlatého křečka bez kresby a samici s "širokým páskem (Wide Banded)". Křížení bylo naplánováno ve spolupráci s chovatelskou stanicí Spice Teddybear Hamstery, aby se prokázalo, jak se dědí. Kompletně je to popsáno v další části tohoto článku. Nepochybně je tato kresba srsti na jediném lokusu a jedná se o recesivní gen. Bylo prokázáno, že tento gen není alelou v lokusu dominantně tečkovaného genu a pravděpodobně není umístěn ani na stejném chromozómu, tedy nejsou spolu ve vazbě.
Když výzkum postoupil a kresba byla více prověřena, tak se znovu uvažovalo o názvu genu. Chovatelka z CHS Spice Teddybear rozhodla, že název "recesivně strakatý (Reccesive Dappled)" vystihuje obojí, jak to, jak se gen dědí (v kontrastu s ostatními geny pro kresbu srsti) a kvalitu zbarvení v zadních partiích křečků. Genu byl dán genetický symbol rd, přírodní křeček je tedy označován jako Rd.
Plemenitba
Křížení recesivně strakatého genu má stejná pravidla jako všechny ostatní recesivní geny. Protože jsou potřeba dvě kopie, aby se kresba projevila, mládě musí získat gen od každého z rodičů, to znamená, že oba rodiče musí být buď recesivně strakatí nebo musí nést gen pro tuto kresbu srsti. Recesivně strakatý křeček by měl být křížen buď s dalším recesivně strakatým křečkem nebo s křečkem bez kresby srsti. Míchání recesivně strakatých křečků s páskovanými, dominantně tečkovanými či kresbou bílým břichem/šimlem by mělo za následek zmatečnost a skrylo by tuto kresbu srsti.
Taktéž se musí vybírat i přiměřené barvy a typy srsti. S tak velkým množstvím bílé, pouze syté a tmavé barvy poskytují dostatek kontrastu na to, aby byl křeček atraktivní. Původní linie byly zejména tmavé zlaté a sazovité zlaté, občas skořicové. Později byly přidána i další barvy srsti. Občas se narodili i krémoví recesivně strakatí a extrémně zředění recesivně strakatí křečci, tyto kombinace jsou považovány za nežádoucí.. Původní linie byly výhradně dlouhosrsté a toto trvá i nadále. Zdá se, že by kresba lépe vynikla na krátkosrstém křečkovi, ale to je otázka osobní preference.
Výzkum a prokázání vlastností genu a jeho dědičnosti u kresby recesivně strakatý
Když se chovatelská stanice The River Road Hamstery začala zajímat o kresbu srsti "široký pásek (Wide Banded)", předpokládalo se, že se jedná o samostatný recesivní gen pro kresbu srsti, ale nebylo to nijak prokázáno. Chovatelka z chovatelské stanice Spice Teddybear Hamstery posbírala všechny dosud známé relevantní informace o křížení tohoto genu a naše chovatelské stanice naplánovaly křížení, aby popsaly gen. Rozhodující křížení mělo být mezi dvěma křečky bez kresby srsti, kdy oba měli být nositelé genu a měli mít mláďata s touto kresbou srsti. To mělo prokázat, že je gen recesivní.
Z chovatelské stanice Spice Teddybear Hamstery
K srpnu 2000 proběhlo deset křížení mezi křečky s estonskou kresbou a křečky, kteří měli jednoho rodiče s estonskou kresbou. Výsledkem bylo zhruba 50% mláďat bez kresby a 50% s kresbou srsti. Toto by však bylo očekáváno jak u dominantního tak i recesivního genu, takže výsledek nepřinesl žádné použitelné informace.
Tři křížení mezi dvěma křečky s kresbou srsti přinesla 100% vrhů s kresbou srsti. Tři křížení mezi křečky s kresbou srsti a naprosto nepříbuznými křečky z USA linií bez kresby srsti přinesla 100% vrhů bez kresby. Tyto výsledky naznačovaly, ale neprokazovaly, že je gen recesivní a tedy totálně jiný než všechny známe kresby srsti. (Jediná další recesivní kresba srsti, která nebyla pouze v laboratorních liniích, je strakatý (Piebald), který pravděpodobně vyhynul a oproti této nové kresbě srsti měl barvu i na břiše.
Pouze jediné křížení proběhlo mezi dvěma křečky bez kresby srsti, kteří měli jednoho rodiče s kresbou srsti. Pokud by byla kresba srsti recesivní, pak by oba tito křečci nesli gen pro tuto kresbu srsti. Toto jediné křížení mělo za výsledek vrh se čtyřmi mláďaty, z nichž jedno mělo kýženou kresbu srsti a dokazovalo, že je gen recesivní.
Aby se tyto výsledky zopakovaly a zvýšila se jejich hodnověrnost, další takovéto křížení proběhlo v červenci 2000 mezi tmavou zlatou samicí bez kresby, která měla jednoho rodiče s kresbou a tmavým zlatým samcem bez kresby, který měl prarodiče s touto kresbou srsti, ale oba rodiče bez kresby. (Jeho šance, že bude nositelem tohoto genu byly pouze 2/3.) Na obrázku je samice, jejíž matka byla tmavá zlatá, dominantně tečkovaná a otec byl tmavý zlatý s estonskou kresbou.
Vrh čítal 12 mláďat, z čehož 7 bylo bez kresby srsti a 5 s kresbou. Mláďata s kresbou mají podobnou estonskou kresbu srsti. Tmavší zvířata jsou sazovitá zlatá. Nevědělo se, že rodiče nesou gen pro skořicovou barvu srsti, i když oba mají skořicovou v rodokmenech. Pět mláďat s estonskou kresbou srsti z tohoto vrhu je na fotografii níže. Oba rodiče byli tedy tmaví zlatí bez kresby srsti.
Dále proběhla dvě významná křížení od chovatelů z Delaware. Jedno bylo recesivně strakatý křeček křížený s dominantně tečkovaným. Ve vrhu byla jak dominantně tečkovaná mláďata, tak mláďata bez kresby srsti. Druhé křížení proběhlo mezi recesivně strakatým a standardním páskovaným křečkem. Ve vrhu byla jak páskovaná mláďata, tak i mláďata bez kresby srsti. Kresba na mláďatech byla vždy typická pro danou kresbu srsti a neobjevily se žádné mezi kresby srsti.
Z chovatelské stanice The River Road Hamstery
Tento tmavý zlatý, dlouhosrstý samec má obvyklé aguti znaky. Jeho otec byl tmavý zlatý bez kresby, ale jeho matka byla tmavá zlatá, recesivně strakatá, což z něj udělalo nositele genu pro recesivně tečkovanou kresbu. Známo je taktéž, že nese gen pro krémovou s černýma očima a dlouhou srst. Byl křížen s naprosto nepříbuznou samicí a dvě dcery bez kresby byly ponechány pro zpětné křížení. Tyto dcery mají pouze 50% šanci, že zdědí rd gen a budou taktéž nositelky genu pro zkoumanou kresbu srsti.
Tyto dvě samice, krémová s černýma očima a tmavá zlatá, obě dlouhosrsté, mají znaky typické pro jejich zbarvení a žádné známky kresby srsti.
Krémová s černýma očima měla ve vrhu čtrnáct mláďat, sedm zlatých bez kresby srsti a pět krémových s černýma očima bez kresby srsti. Ve vrhu byla dvě recesivně strakatá mláďata (od každé barvy jedno), bohužel tmavé zlaté zahynulo ve věku osmi dnů. Tato fotografie je focena v sedmi dnech, kdy je již znatelná kresba srsti na jednom tmavém zlatém mláděti. Kresba na krémovém mláděti je takhle brzy k nerozeznání.
Tmavá zlatá měla ve vrhu třináct mláďat, sedm tmavých zlatých bez kresby a pět krémových s černýma očima bez kresby. V tomto vrhu bylo jediné tmavé zlaté recesivně strakaté mládě. Tato fotografie byla vyfocena devátý den.
Tmavý zlatý, recesivně strakatý, krátkosrstý samec ve věku 24 dní. Fotografie vyfocená shora ukazuje, že tento křeček má víc barevnou zadní část, to je jediné odlišné místo, kde se jednotliví recesivně strakatí křečci mírně liší.
Zde je krémový s černýma očima, recesivně strakatý křeček taktéž ve věku 24 dní k porovnání a je zde vidět znatelný rozdíl mezi kresbami obou křečků, kdy je těžší vidět kresbu na krémovém s černýma očima křečkovi, především v zadní barevné části, která je velmi světlá. Toto mládě je krátkosrstá samice.
Závěrem
Naplánované postupné krytí v obou chovatelských stanicích dokázalo, že je tato kresba srsti děděná recesivně. Proběhla početná opakování výše uvedených krytí. Nikdy se kresba srsti nerozdělila na dvě různé, jak by se stalo v případě dominantně tečkovaného, páskovaného křečka. Kresba se po několika generacích mírně změnila tak, že se barevná část plíživě posouvala nahoru na záda a tato část kresby zůstává variabilní.
Očekávané procentuální množství recesivně strakatých mláďat ve vrhu dvou křečků bez kresby, kteří pouze nesou gen pro recesivně strakatou, je 25%. Ve shora uvedených vrzích by jich ted mělo být okolo 3 nebo 4. Vzhledem k tomu, že to byla pouze polovina, je možné, že to tak náhodně vyšlo nebo by to mohlo znamenat, že gen snižuje šanci na přežití. S dalším krytím se však tento trend neprokázal.
Recesivně strakatá kresba srsti v porovnání s ostatními bílými kresbami srsti křečka syrského
Recesivně strakatá kresba je jednoduše odlišitelná od ostatních bílých kreseb až na jednu - kombinaci kreseb srsti dominantně tečkovaný a páskovaný, tato kombinace byla zrovna nedávno standardizovaná Britskou křeččí asociací (the British Hamster Association). Tato kombinace bude zkoumána do detailu a níže si můžete přečíst poznatky.
Recesivně strakatý v. dominantně tečkovaný, páskovaný
Výstavní standard BHA (British Hamster Association) zní takto:
Dominantně tečkovaný, páskovaný křeček by měl mít barevnou hlavu a zátylek s lysinou uprostřed, která začíná na nose a směřuje až doprostřed uší. Tato oblast by měla být rovnoměrně flekatá s bílou. Barevné fleky by měly dále pokračovat ve hřbetní linii od krku až k zadku a oblast od zadku až k ocásku by měla být rovnoměrně flekatá barevnou a bílou. Bílý pásek by měl pokrývat dvě třetiny délky těla. Fleky by měly být ostře ohraničené. Srst na bříšku by měla být bílá. Všechny bíle oblasti by měly být bílé až ke kořínkům. Barevné oblasti by měli mít stejnou barvu a odpovídat standardu pro jednotlivé barvy. Barva očí: jako u příslušné barvy. Rubínové/červené oči jsou přípustné.
Recesivně strakatí křečci sdílejí s dominantně tečkovanými bílou na břiše, bílou lysinu a fleky.
Dominantně tečkovaný, páskovaný křeček
Recesivně strakatý křeček
Ačkoliv neexistuje standard recesivně strakatého křečka, je tu několik znaků, které jsou dostatečně odlišné od dominantně tečkovaných, páskovaných křečků.
1. Lorraine Hill z Pet Web Site si všimla, že lysina na recesivně strakatých křečcích začíná od vršku hlavy spíš než od nosu, jak je to obvyklé u dominantně tečkovaných.
2. Zbarvení vepředu na hlavě končí u recesivně strakatých křečků hned za ušima a nikdy ne až na šíji.
3. Zbarvení na hlavě recesivně strakatých křečků je vždy symetrické, což není vždy pravda u dominantně tečkovaných.
4. Bílá oblast zad není u recesivně strakatých křečků nikdy flekatá.
5. Barevné fleky na zadku jsou u recesivně strakatých křečků spíš rozpité než flekaté, jelikož se totéž stává u velmi málo flekatých dominantně tečkovaných křečků, není toto určující vlastnost.
6. Dědičnost je opačná, jak už to naznačují názvy mutací. Navíc recesivně strakatý gen není letální, jak tomu je u dominantně tečkovaných homozygotních křečků.
Recesivně strakatý v. dominantně tečkovaný
Oproti dominantně tečkovaným, páskovaným křečkům, nemají samostatní dominantně tečkovaní žádnou větší souvislou bílou plochu uprostřed těla. Vzhled se tedy celkem odlišuje.
Recesivně strakatý v. páskovaný
Páskovaní křečci mají ideálně bílý pásek, který je umístěn v prostřední třetině těla. Běžné vady jsou od trochu rozbitého pásku na hřbetě až po téměř chybějící pásek, který místo toho vypadá jako dva trojúhelníky vybíhající od bílého bříška nahoru. Recesivně strakatí křečci mají jasný široký pásek, který začíná na ramenou a mnohdy končí téměř až u ocásku. Hrana pásku na páskovaných křečcích by měla být rovná, ale i když je zubatá, nikdy se nerozšiřuje dopředu ani dozadu tak, aby vypadal pásek jako flekatá kresba. Křeček nemá žádnou lysinu na hlavě.
Recesivně strakatý v. šiml
Grošování u šimlů složené z mixu bílých a barevných chlupů je výrazně různé u jednotlivých jedinců. Tato kresba se objevuje u neaguti křečků, kromě černé tj. u barev, jejichž základem je krémová s černýma očima. Šiml je dominantní gen, bezocí bílí, kteří jsou homozygotní v dané vlastnosti, jsou celí bílí. Barva je u šimlů soustředěná více na hlavě a i když se postupně ztrácí do téměř bílého těla, nikdy není formovaná do tvaru fleků.
Recesivně strakatý v. bílý spodek
Tentýž gen se u aguti a černých křečků projevuje pouze bílou na břiše. U aguti barev je celý spodek křečka bílý a může se objevit i lehké grošování v podobě trsů bílých chlupů, zvláště na čenichu. U černých křečků je to pouze bílý flek na břiše, tedy křeček nemá celé bílé břicho a je často zaměňován s běžně se vyskytujícími bílými chybami na břiše u černých křečků či u barev v kombinaci s černou, bílá se však jinde na těle již neobjevuje.
Recesivně strakatý v. strakatý (Piebald)
Strakatá kresba srsti je jediná další známá kresba srsti, která je zapříčiněná recesivním genem (se symbolem s). Žádný strakatý křeček však již několik let nebyl spatřen a má se za to, že je vyhynulý. Staré popisy a fotografie ve vědeckých pracích ukazují, že byly barevné fleky rovnoměrně rozmístěny po celém těle včetně břicha. (Občas se vyskytující barevné fleky na břiše u ostatních kreseb, které se považují za chyby, nikdy nedosahují takto rovnoměrného rozložení). V porovnání s dominantně tečkovaným křečkem mají strakatí větší a méně ohraničené fleky. Dalo by se to přirovnat ke grošování ma zadku recesivně strakatých křečků.
Testování alelismu mezi recesivně strakatým a dominantně tečkovaným
Již je potvrzeno, že recesivně strakatý je nová kresba srsti, která se dědí recesivně. Vzhledem k tomu, že má mnoho podobností s dominantně tečkovaným, nás napadlo, zda nejsou oba geny na stejném lokusu. To by znamenalo, že recesivně strakatý gen je varianta dominantně tečkovaného genu a je umístěn ve stejném místě a na stejném chromozómu. Pokud by tomu tak bylo, pak by křeček mohl mít Ds (symbol dominantně tečkovaného), ds (symbol pro přírodní formu genu) nebo rd (symbol aktuálně používaný pro recesivně strakatého) na každém ze dvou chromozómů.
Je zajímavé, že u myší je varianta dominantně tečkovaného genu na stejném lokusu a je nazývána bílá panda (panda-white) a tato varianta má barevnou část na hlavě a u kořenu ocásku.
Testování - 1. stádium
Nejdůležitější bylo vybrat vhodné křečky. Potřebujeme:
- recesivně strakatého křečka, který určitě nemá žádného dominantně tečkovaného rodiče a
- dominantně tečkovaného z linie, která je bez recesivně strakatého genu.
Samice, černá, dominantně tečkovaná, dlouhosrstá, měla dominantně tečkovanou matku a žádného recesivně strakatého křečka v linii
Tento skořicový, recesivně strakatý, dlouhosrstý samec měl matku bez kresby a páskovaného otce aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
K výše uvedeným kresbám srsti, oba křečci byli ještě páskovaní. To nebyla úplně ideální volba, protože se měla rozlišit recesivně strakatá od dominantě tečkované/páskované, ale byla to v té době nejlepší volba.
Z tohoto spojení jsme očekávali zhruba 1/2 dominantně tečkovaných mláďat a všechna mláďata, která ponesou gen pro recesivně strakatou. Předtím jsme si psali o křížení dominantně tečkovaného s recesivně strakatým křečkem, z tohoto spojení byl celý vrh buď dominantně tečkovaný anebo bez kresby a neobjevily se žádné mezi kresby. Potřebovali jsme získat dominantně tečkované mládě a to po té zkřížit s recesivně strakatým křečkem.
Na této fotografii je tmavý zlatý samec, kterého jsme si nechali z výše uvedeného křížení. Na první pohled vypadá jako recesivně strakatý, ale to není, je dominantně tečkovaný, páskovaný. Pigment na hlavě je nesouměrný a nekončí hned za ušima (jak by tomu bylo u recesivně strakatého).
Na této fotografii je recesivně strakatá samice, která je z linie křečků bez kresby. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
2. stádium
Výsledky následujícího křížení závisí na tom, jestli je dominantě tečkovaný a recesivně strakatý na stejném lokusu nebo ne. Druhé křížení bylo mezi dominantně tečkovaným mládětem (které nese gen pro recesivně strakatou), které je na obrázku nad textem vlevo a nepříbuznou recesivně strakatou samicí z linie bez kresby na obrázku nad textem vpravo.
Pokud nejsou na stejném lokusu:
DsdsRdrd x dsdsrdrd
Pokud si nevšímáme páskované kresby, předpokládaný výsledek je 25% všech následujících variant: dominantně tečkovaný; dominantně tečkovaný, recesivně strakatý; bez kresby; recesivně strakatý. Může být těžké odlišit od sebe dominantně tečkovaného, páskovaného a recesivně strakatého, takže by mohli převažovat recesivně strakatý (kvůli špatnému rozpoznání).
Pokud jsou na stejném lokusu:
Budeme potřebovat nový symbol pro rd gen, který bude takový, aby bylo jasné, že je to jiná forma Ds genu. Vzhledem k tomu, že je to recesivní gen, bude se psát ds spíš než Ds, ale budeme potřebovat použít horní index a můžeme ponechat rd. Stejné křížení bude vypadat takto:
Dsds(rd) x ds(rd)ds(rd)
Ve vrhu by mělo být zhruba 1/2 dominantně tečkovaných a 1/2 recesivně strakatých. Důležité je, že z tohoto spojení nemůže vyjít žádné mládě bez kresby srsti. Pokud i jediné mládě bude bez sledované kresby srsti, potom dominantně tečkovaný a recesivně strakatý nemůže být ve stejném lokusu. Pokud se žádné neobjeví, může to být i věc náhody. Toto spojení bude nutné mnohokrát zopakovat a pokaždé se musí narodit pouze křečci s danými kresbami srsti, aby se dalo s určitou jistotou říci, že dominantně tečkovaný a recesivně strakatý jsou ve stejném lokusu.
Výsledek
Ve vrhu 14 bylo jedno tmavé zlaté mládě bez kresby a jedno tmavé zlaté páskované, a tato mláďata potvrdila, že recesivně strakatý není ve stejném lokusu jako dominantně tečkovaný. Výsledek 2 mláďata bez kresby (pokud neuvažujeme o páskovaném genu) ze 14 vyšlo podle předpokladu, to je známka toho, že geny pravděpodobně nejsou ve stejném lokusu. Bude zapotřebí toto spojení opakovat, aby to bylo úplně jisté.
Fotogalerie recesivně strakaté kresby srsti
(Všechny fotografie jsou křečků z chovatelské stanice The River Road Hamstery kromě těch u kterých je napsané, že jsou odjinud.)
Na západní polokouli je velice málo recesivně strakatých křečků. Mimo Rusko (a možná jeho nejbližších sousedů) tato chovatelská stanice byla jediná známá chovatelská stanice, kde byl tento gen, před tím než vznikl Delawareský křeččí klub (Delaware Hamster Club) (a s ním i Spice Teddybear Hamstery v Marylandu). V roce 2003 několik recesivně strakatých křečků a křečků, kteří nesou gen pro recesivně strakatou, bylo zasláno do chovatelské stanice AAA Hamsters v Kalifornii a Chesapeake Hamstery v Marylandu, aby pomohli udržet a dále šlechtit tuto kresbu srsti. Jejich úkolem bylo udržet gen, aby nevyhynul v této části světa a zušlechtit tuto linii.
První recesivně strakatý křeček odchovaný chovatelskou stanicí The River Road Hamstery je na obrázku vpravo nahoře (je i na úvodní stránce o genetice). Níže je pár saténových dlouhosrstých křečků, samice (vlevo) a samec (vpravo), mnoho generací mezitím prošlo touto chovatelskou stanicí.
Zbytek křečků na této stránce je z chovatelské stanice Spice Teddybear Hamstery, jsou to potomci pocházející z jediného křečka, který byl dovezen z Estonska.